Igyekszem majd naponta blogolni - íme az első nap (folyamatosan frissítve, ahogy csak tudom).
Dries Buytaert: State of Drupal - keynote (link)
Főbb pontok: némi statisztikák; mi lesz D7-ben (valószínűleg CCK+Views-hoz hasonló cucc megy core-ba); D7 karbantartója Webchick lesz; muszáj elmozdulni a felhasználóbarátság felé (a malac a száján rúzzsal is malac marad), aminek egyik összetevője a konzisztens felhasználói felület (mind működésben, mind szövegezésben); a legnagyobb visszatartó erők a külső modulok lassú portolása, a tanulási görbe, a Drupal szakértők elérhetetlensége (mind fejlesztők, mind sminkesek terén - mind a kezdő, mind a profi felhasználók számára: hozzunk létre egy 100.000 Drupal fejlesztőből álló hadsereget, állítsunk rá több webes céget a Drupalra, az iskolákon és egyetemeken tanítsanak Drupalt, írjunk könyveket, segítsünk az embereknek pénzt csinálni a Drupallal), a drupal.org felépítése, valamint a lehetőségek hiánya. Mivel a CCK+Viewsból Field lesz, a következő lényeges core-ba mozgatandó modulok a pathauto és valamilyen WYSIWYG (illetve IE-ben ugye WYSIWTF - what you is is what the foo) lennének, viszont fejleszteni kéne még a frissítés egyszerűsítésén, a teljesítmény javításán, a dokumentumkezelésen, a keresőn, az import/export lehetőségeken, tesztelési környezeten, stb. - Egyszóval jófelé halad a Drupal 7, de rengeteg dolgot kell még csinálni.
Közben ircen panaszkodott ChX szomszédja, hogy kéne töltő, mert az övét az IC-n felejtette (állítólag újabban az első osztályon még konnektort is lehet használni) - oda is ment egy névjegy (bár kíváncsi leszek, lesz-e valami előnyünk belőle, hiszen ő jövő héttől Kanadában fog élni). Előkerült Ximo is, akivel ebédidőben egyeztettük a mai after-con programot.
Fintan Darragh, Nic Rodgers: Drupal Development Workflow and Deployment Best Practices (link)
Túl sok érdekeset nem tudtam meg: vagy olyanokról beszéltek, amit már ismerünk/használunk (néha még jobbat is, pl. svn-ben tartott mysqldump helyett darcsot), vagy pedig olyanokról, amikre még eddig nem volt szükségünk (pl. content staging). A gépet be se kapcsoltam.
Ebéd
Érdekes, hogy kikkel fut össze ilyen helyeken az ember a korlátlanul fogyasztott szendvicsek és saláták után - csak két példa.
Az egyik srác még Pesten volt csoporttársam (abban az egy évben, mikor oda jártam egyetemre még az előző évezredben) - s most úgy tűnik, nekünk fog dolgozni, bár még ő se tud sokkal többet a projektről, mint én.
A másik srác meg gimista korából ismer (én már nem is emlékeztem rá) - s kiderült, hogy a haverjával/rokonával Drupal sminkeket csinálnak a Pronovixnál. Na mondom, adj kontaktot, pont Drupal sminkest keresünk.
Kíváncsi vagyok, mit hoznak még a többi napok.
Rasmus Lerdorf: Rasmus Lerdorf keynote - Simple is Hard (link)
Hát, a PHP "atyjától" többet/mást vártam volna: tulajdonképpen csak mindenféle "CMS-like" cuccok hello_world-jeit hasonlítgatta össze futásidő szerint. A kulcsszó: siege (ez az az eszköz, amivel méri, hogy másodpercenként hány kérést tud kiszolgálni a cucc, illetve mennyi az átlagos kiszolgálási idő). Láttunk még gráfokat (include/require és azok optimalizálása, annak hatása), illetve objektum-hierarchiák (na erről még kevesebbet beszélt). Drupalt is felhozta a végén, de annyira nem volt érdekes, hogy tovább hallgassam lemerült laptoppal, így inkább átmentem a következő helyszínre - ahol az előadó még az első székeken aludt.
Emma Jane Hogbin: Open for (small) Business (link)
No, ez már érdekesebb. Van neki egyrészről egy "főállása", ahonnan a bevétele jön, másrészről egy farmer-társasága, akiknek Drupal-alapú oldalakt csinál. Néhány megjegyzés az előadásból: mondj gyakran nemet; rúgd ki az idegesítő ügyfelet; kérdezz sokat; legyen időd az ügyfélre; tisztázd az ingyenes és a fizetős munkák közti különbséget; sose engedj az árból (még non-profitoknak sem); adj ingyen dolgokat; vedd figyelembe az ügyfelek fizetőképességét; nézd meg, mások mi mindenért kérnek pénzt; válassz kettőt a jó-gyors-olcsó hármasból; rögzítsd írásban, mit fogsz csinálni; szorozd meg kettővel az elsőre megállapított idő- és pénzigényt; kérj előleget; határidő előtt szállíts; hasznosítsd újra, amit csak lehet; használj letölthető sminkeket; multisite Drupal megkönnyíti az életed frissítéskor, de legyen ügyfelenként külön adatbázisod; az ügyfeleid max. egyharmada legyen technikai beállítottságú; ne akard hülyére keresni magad; használd a kapcsolati hálód ügyfélkeresésre; stb. Árak: Drupal közösségi modulokkal, letöltött sminkkel és havi egy ingyenes Drupal estével: $1500-2000; óradíj: $125-200; hoszting, domreggel: évi $1200-1500. A SEO jócskán ezen felül van.
Jeff Noyes, Dries Buytaert: Usability Research Recommendations (based on usability study findings) (link)
Mindketten Acquia-alkalmazottak - érdekes, mindenhonnan ez az Acquia folyik... ;) Első blikkre úgy tűnik, a felhasználóbarátság fejlesztésére szeretnének munkacsoportot létrehozni, akik egyrészt itt a konfon, másrészt utána is együtt dolgoznának. Néhány példa, mire volna szükség: az ütköző elnevezések (pl. oldal vs. írás) elkerülése; egy "így működik a Drupal" leírás; használható, könnyen elérhető/megtalálható segédanyag (nem csak szómagyarázat, hanem így-csináld-ha-ezt-akarod; bevezetők, videók, hogyanok); megszokott nyelvezet (a "tartalom", "szülő", stb. elriasztják a kezdőt); az adminisztráció/karbantartás előtérbe hozása (hiszen az egész honlapon ott van); a tartalmak egyszerű fellelhetősége létrehozásuk után; stb. Követni lehetne a professzionális (játék)fejlesztőket - például a következő kérdésekre válaszolva: eldönteni, ki használja/kinek kéne használni (blogger, pistikebt tulaja, dizájner, fejlesztő, drupalita, Dries); milyen csoportokra lehet őket osztani (az egyes csoportok csak a számukra érdekes dolgokat lássák); hogyan lehet egyszerűsíteni (minél rövidebb leírások, illusztrált példák, konzisztens elnevezések és módszerek); milyen termékként lehetne telepíteni (lásd pl. Photoshop vs. Photosop Lite); stb. Célszerűnek tűnik továbbá jónéhány helyen a jogosultságok finomabb beállíthatósága - például "tartalmak adminisztrációja" nélkül is lehessen kilistázni őket.
Szállás, vacsora
Az Illés Panzióban foglaltunk szobát, bár kicsit kavarás volt: hiába kellett megmondani előre még a szobatárs nevét is, a tulaj csak a foglalt szobák számát és a foglaló nevét kapta meg - fogalma sem volt, hányan jövünk. Szobából nyíló fürdővel, hűtővel, benne néhány üveg ezmegazzal, szóval az ellátásra nem lehet panaszunk: az árban a reggeli is benne foglaltatik.
Az étterem közvetlenül a bejárati ajtónál az udvaron. Hangulatos, csöndes hely, normális, még angolul is megszólalni képes pincérrel; nem éppen a legolcsóbb, viszont tisztességes adagot kaptunk, elfogadható időn belül. Mire végeztünk, az asztaltól egy norvég, egy német, egy izraeli srác meg én álltunk fel.
Welcome party
A Port Royalban, ingyenes welcome drinkkel - amit sajnos nem lehetett a pezsgős énnemtudommiről valami normálisabbra, mondjuk sörre cserélni. Vagy fél tizenkettőig maradtam, aztán irány a panzió (még melózni is kellett kicsit), a szobatárs meg negyed háromkori érkezésekor elmondta, hogy már csak az Acquiás srácok voltak ott rajta kívül, mikor eljött...
Szervezés
Érkezéskor még nem volt kész a kitűzőm (igazából nyakból lógó tasak), ergo csak kaja- és piajegyet, meg a konferencia-füzetet kaptam. A program végére már megjött minden, igaz, a számlát nem tudták elővenni, tehát a helyszínen nyomtatták újra.
Nap közben jónéhány automatából ingyen ihattuk a kávékat, forró csokikat, ásványvizeket, viszont nem egy teremben kevés volt a használható konnektor - például a keynote-ok termében a kb. 500 emberre jutott vagy 10, max. 15 darab. Az esti buli alatt szóltam Kristofnak; reméljük, holnap már jobb lesz a helyzet.
Hozzászólások3
nem jo folyamatosan
nem jo folyamatosan frissiteni mert rss2email csak az elso valtozatot kuldi :]
Gondolkozom az RSS visszaállításán
Gondolkozom azon, hogy visszaállítsam az RSS-t, hogy csak a bevezetőt küldje el: a többinek nem látom túl sok értelmét. Innentől kezdve meg érdektelen a kérdés - arról nem is beszélve, hogy ma este már fent lesz minden mai előadás pdf-ben, valamint holnap-holnaputánra minden ma rögzített előadás-videó is kint lesz archive.org-on.
RSS visszaállítva
A képek kivételével mindenhol csak a bevezetőt küldi - így látom csak értelmét a drupal.hu/planet-re való beküldésnek is.